Ігри, які допоможуть розвивати soft skills у дитини
Опубліковано 11 Липень 2022 о 10:00
Блог Діти в місті Тернопіль > Ігри, які допоможуть розвивати soft skills у дитини
Photo: Freepik
Переважна більшість батьків впевнена, що для досягнення успіху дитина має класно знати цікаву їй тему. Будь-яку. За цією ж філософією працюють і освітні заклади – вся концентрація спрямована на розвиток знань і вмінь. Це називають hard skills. І це правда, але не повна.
Окрім hard skills існують ще й soft skills. Це психологічно-комунікаційні навички, як то вміння чути і говорити, критично мислити, комунікувати, вміння домовлятися і вести перемовини, виступати перед іншими, емоційний інтелект, творче мислення та ще багато чого, від чого залежить положення дитини в соціумі.
Детальніше про soft skills ви можете прочитати тут.
"Діти в місті" розібралися, які ігри допоможуть розвинути soft skills дитини, і склали для вас цікаву добірку.
Гра "Точка зору" для навичок комунікації
Вміння комунікувати з іншими – базова навичка для комфортного життя серед інших людей. Вона вирішує питання від втілення простих життєвих потреб до створення потужного нетворкінгу – системи зв’язків з іншими людьми.
Точка зору – гра, де потрібно себе уявити кимось іншим, і розповісти про себе. Можна відповідати на різноманітні питання – що я люблю, що не люблю, хто мої друзі і вороги, чому я хороший.
Але почніть не з людей. Хай дитина уявить себе предметом – табуретом, яблуком, відром. Наприклад, "Я – черешня. Я люблю, щоб мене їли слухняні діти, коли я вже дозріла. Я не люблю, коли мене їдять зелену. А ще не люблю, коли мною кидаються. Мої подружки – це вишні. А от черв’ячки – то мої вороги".
Гра "Навпаки" для вміння слухати і говорити
Вміння слухати і говорити – це зовсім не про те, як працюють наші вуха або язик. Це про вміння одночасно обдумувати і говорити, або обдумувати і слухати.
Запропонуйте дитині пограти в Навпаки. Хай дитина розповість вам про свій день чи якийсь випадок, але починає з кінця. Наприклад, "Я помив посуд. Потім повечеряв картоплею з овочами. Після того мама розігріла мені вечерю в мікрохвильовці. А потім я поставив їжу в холодильник, і пішов гратися на вулицю".
Чим швидшою і детальнішою буде розповідь, тим краще. Можна грати на швидкість і командами.
Гра "Продовжуй казку" для вміння взаємодіяти з людьми
Photo: Freepik
Коли люди грають в команді, то один плюс один більше двох. Мається на увазі, що дві людини, які узгоджують дії, домовляються, грають разом і на спільну мету (перемогу), досягають набагато більшого, ніж ті, хто цього не робить. Це і є команда.
Придумайте початок першого речення казки, і скажіть дитині: "Продовжуй". Дитина має продовжити казку – додавати нові події, нові місця, нових героїв. Раптово ви знову кажете: "Продовжуй", і вже наступний гравець продовжує цю ж казку. Але додає своїх героїв, місця і події. Чим яскравіша буде казка, тим краще.
Але найкрутіше – коли казка не тільки яскрава, а й логічна. Тобто всі герої пов’язані, не забуваються, беруть участь у загальному сюжеті.
Гра "Формула" для розвитку емоційного інтелекту
Емоційний інтелект відображає вміння розуміти свої емоції та вміння сприймати почуття інших людей.
Для гри використовуємо формулу "Я + емоція + подія". Стаємо навпроти один одного (або ж в коло, якщо гравців більше двох), і кидаємо один одному м’яч. Дитина, яка зловила м’яча, вголос каже щось про себе за тією формулою. Наприклад, "Я радію, коли їм ванільне морозиво" або "Я злюся, коли в мене забирають планшет".
Гра "Інакше життя" для розвитку творчого мислення
Photo: Freepik
Творче мислення – то не зовсім про живопис або музику. Головна перевага творчого мислення – воно дає подивитись на речі під іншим кутом. Саме завдяки творчому мисленню ми знаходимо нові вирішення проблем та задач.
Аби діти вміли подивитися на речі з різних боків, потрібно розвивати в них допитливість, обізнаність, вміння виявляти причинно-наслідкові зв’язки, уяву і вміння фантазувати.
Запропонуйте дитині придумати інакше життя для звичайних предметів. То можуть бути ложка, пляшка, стакан, будь-що.
Спочатку дитина говоритиме вам дуже тривіальні речі, як то ложкою можна забити цвях, а в стакан насипати землі і посадити рослину. Та якщо ви будете періодично грати в цю гру, ви здивуєтеся, на що здатна дитяча фантазія.
Ми вже писали про те, як розвинути критичне мислення у школяра, як прищепити любов до знань і навчити дитину рефлексувати. Також ми розбирали переваги ініціативності. Детальніше про ці soft skills ви можете прочитати в наших статтях.
- Як навчити дитину вчитися
- Як розвинути критичне мислення у дитини: поради, правила і вправи
- Як навчити дитину міркувати про себе і навколишній світ. І навіщо це потрібно?
- Як прокачати ініціативність і ентузіазм і навіщо це потрібно дитині
- Як виростити комунікабельну дитину: поради, правила і корисні практики