Школа: як зрозуміти, чи готова дитина до першого класу?


Опубліковано 29 Травень 2023 о 10:00

Блог Діти в місті Тернопіль >  Освіта >  Школа: як зрозуміти, чи готова дитина до першого класу?


Школа: як зрозуміти, чи готова дитина до першого класу?

Photo: Freepik


З наближенням першого навчального року багато батьків ставлять собі питання, чи готова їхня дитина розпочати свій навчальний шлях у першому класі? Готовність до школи є вирішальним фактором для забезпечення плавного переходу та позитивного досвіду навчання.

«Діти в місті» розглянули різні чинники, які можуть допомогти визначити ступінь готовності майбутнього першокласника.


Залучення до зрілої гри


Спостерігайте за тим, як ваша дитина грає, і оцініть її здатність розподіляти ролі, створювати фантазійні сюжети та включати нові обставини у свої ігри. Додайте до гри дитини неочікуваний поворот – наприклад, до Свинки Пеппи прийшли в гості Герої в Масках, як дитина це сприйме? Готовність сприймати нові повороти сюжету та самостійно розвивати ідеї свідчить про розвинену уяву та когнітивну гнучкість.


Оцінка фізіологічної зрілості


Філіппінський тест може дати уявлення про фізіологічну готовність дитини до школи. Попросіть дитину торкнутися правою рукою свого лівого вуха над головою. Цей тест відображає рівень фізичної координації та розвитку рук і ніг.

Крім того, варто оцінити координацію рухів. Наприклад, попросіть дитину одночасно поплескати лівою рукою себе по животу, а правою погладити себе по голові. Це допоможе додатково оцінити фізіологічну зрілість.


Оцінка опосередкованої пам'яті та уваги


Здатність дитини керувати пам’яттю та увагою має вирішальне значення для навчання. Чи може дитина цілеспрямовано вивчити вірш або утримувати увагу на певному предметі? У міру розвитку фронтальних відділів кори головного мозку пам'ять і увага стають більш опосередкованими, вибірковими і контрольованими.


Спостереження за абстрактним мисленнямPhoto: Freepik


Шукайте ознаки абстрактного мислення в активній мові дитини. Наявність узагальнювальних слів і підрядних речень свідчить про розвиток словесно-логічного мислення. Ваша дитина повинна бути здатною обмірковувати та порівнювати ідеї, не покладаючись виключно на візуальні підказки.


Читайте також: Новини освіти: прийом до перших класів, навчання за кордоном та англійська в Україні


Розвиток навичок самообслуговування


Переконайтеся, що ваша дитина набула базових навичок самообслуговування. Наприклад, самостійно їсть та одягається. Ці навички не тільки зменшують стрес у школі, але й сприяють незалежності та самостійності.

Незначні труднощі, як-от зав’язування шнурків, можна вирішити за допомогою взуття на липучці. Заохочення самодостатності є важливим для успішного вступу до першого класу.


Розвиток навичок спілкування


Зверніть увагу, чи вміє дитина починати розмови, приєднуватися до нових груп, звертатися за допомогою та пояснювати свої потреби. Уміння уважно слухати та не перебивати інших також є життєво важливим. Дитина, яка може не відволікатися як мінімум на 20 хвилин, готова засвоювати інформацію під час уроків.


Визнання кризиPhoto: Freepik


Близько шести-семи років діти часто переживають кризу, що характеризується бажанням нового статусу та жагою знань. Ця криза відображає готовність навчатися та розвиватися, і вийти зі статусу малюка у статус дорослого. Дитина може бути впертою, вередливою, проявляти ознаки негативної поведінки, та це лише побічні ефекти бажання дитини зайняти роль дорослого.


Подолання негативної мотивації


Навіть якщо вона демонструє достатню готовність до школи, важливо усунути будь-які негативні мотиви, які можуть перешкоджати бажанню дитини навчатися. Негативні мотиви можуть виникати через страх перед розставанням, негативну думку членів сім’ї про школу або неправильне розуміння, навіщо взагалі потрібна школа. Особливо часто вони виникають у дітей, які не відвідували садочок.


Батьки мають забезпечувати позитивну мотивацію, висвітлювати цікаві та корисні аспекти школи та наголошувати на особистісному зростанні.


Підпишись на щотижневу програму від "Діти в місті"


Пошук