Коли починати готуватися до вступу у ВНЗ: на що звернути увагу
Опубліковано 27 Вересень 2024 о 10:00
Блог Діти в місті Тернопіль > Коли починати готуватися до вступу у ВНЗ: на що звернути увагу
Photo: Freepik
Рано чи пізно приходить час задуматися про підготовку до вступу у ВНЗ. Іспити, документи та втрата великої кількості нервових клітин – це база, яка чекає на кожного абітурієнта. Проте, пережити цей період буде значно легше, коли під рукою є чіткий план дій. «Діти в місті» розробили інструкцію для майбутніх вступників та готові розповісти про підводне каміння підготовки до вступу.
Коли починається підготовка
Як би дивно це не звучало, однак підготовка до вступу починається у першому класі. Саме з перших уроків починається формування навичок та з’являються інтереси, які стануть основою для подальшого навчання і професійної підготовки. Розвиток навичок читання, письма, аналітичного та критичного мислення закладає основу для подальшого розвитку. Тому підготовка до вступу – це не просто останні два роки навчання у старших класах, а тривалий процес, який починається з самого початку шкільної освіти.
Якщо ж ви не з тих, хто знає, чого хоче і сумлінно навчається заради бюджетного місця в омріяному ВНЗ, було б непогано почати замислюватися про вступ у 8-9 класі. Саме у цьому віці ви приймаєте рішення щодо того, залишитись у школі чи вступити у коледж / технікум. Обравши перший варіант, варто визначитися з професією чи хоча б напрямком, у якому ви будете рухатись.
Читайте також: Не знаю, ким хочу бути: проблеми профорієнтації
Що потрібно врахувати перед вступом
Photo: Freepik
Критерій, який важливо врахувати: необхідний рівень підготовки, який залежить від конкурсу на обраний напрямок. Адже на різні напрями підготовки та до різних вишів конкурси можуть сильно відрізнятися.
- Відштовхуйтесь від обраної спеціальності. Як правило, найвищий конкурс відзначається на напрямках соціально-гуманітарного профілю: юриспруденція, економіка та управління, реклама та зв’язки з громадськістю тощо. Не поступається й конкурс за місце у IT-напрямках, особливо пов’язаних із розробкою та програмуванням. Невеликий конкурс, навпаки, спостерігається на спеціальностях інженерно-технічного профілю, які не пов’язані з IT, а також виробничо-технологічних та педагогічних напрямках.
- Дізнайтеся більше окремо про кожний ВНЗ (якщо у вашому списку їх декілька). Логічно, що в регіональні виші конкурси частіше нижчі, у топові – вищі. До прикладу, в Київський національний університет імені Тараса Шевченка, як правило, подають найбільшу кількість заяв саме через його статус топового університету України.
- Відслідкуйте залежність між платним навчанням та за рахунок бюджету. У деяких ВНЗ на конкретні спеціальності конкурсу на платне навчання немає, або набирається дуже обмежена кількість студентів. Виняток становлять топові виші та спеціальності: там масштабний конкурс як на бюджет, так і на контракт.
Звичайно, конкурсна ситуація може і не повторюватись рік у рік, особливо враховуючи нестабільність ситуації у країні. Але принцип тут зазвичай один і той самий і ознайомитись із ним потрібно обов’язково.
Photo: Freepik
Окрім пунктів, які стосуються загальної підготовки, варто звернути увагу на обов’язкові речі, без яких неможливо бути готовим до вступу.
- Складання НМТ. Для якісного засвоєння матеріалу оптимально було б розпочати підготовку на початку 10 класу. За цей час можна без проблем ґрунтовно опанувати матеріал і уникнути стресу перед іспитами. Зосереджуєтеся на профільних та потрібних для вступу предметах, і високі бали вам гарантовано.
- Збір усіх необхідних документів. Наприкінці 11 класу варто почати готувати документи для вступу. Важливо вчасно подати заявки та стежити за термінами кожного етапу вступної кампанії. Це стосується як державних, так і приватних ВНЗ, а також закордонних університетів, якщо вони розглядаються для вступу.
- Оформлення пільг. Держава виявляє потребу в певній кількості спеціалістів та оплачує їм навчання у ВНЗ. Квоти надають можливість пільговим категоріям абітурієнтів вступати до вищих навчальних закладів за співбесідою замість ЗНО та НМТ.
Крім того, зараз держава надає гранти для студентів, тож варто уважно слідкувати за новинами освіти та шукати можливості саме для себе.
Вам може сподобатися наша стаття: Новини освіти: уроки щастя, англійська з нуля та гранти на навчання