Як і коли говорити з дітьми та підлітками про секс: поради експерта
Опубліковано 23 Січень 2025 о 10:00
Блог Діти в місті Тернопіль > Як і коли говорити з дітьми та підлітками про секс: поради експерта
Photo: "Діти в місті"
Підлітковий вік – це період фізіологічних та психоемоційних змін, період появи нових потреб, пошук себе. Дітей починають цікавити теми, які раніше здавалися далекими та неактуальними. І часто батьки не встигають стати першоджерелом, з якого діти почерпнуть важливі знання.
Однією з таких тем є сексуальність. Сексуальна освіта в Україні знаходиться на етапі зародження. Здебільшого нею займаються окремі громадські організації або блогери та інфлюенсери, які взяли на себе місію доносити корисні знання через блоги, відео, книги. Батьки ж часто відтягують важливі розмови до останнього або ж і зовсім ігнорують обговорення інтимних тем з дітьми.
«Діти в місті» поспілкувалися з психологинею, авторкою блогу-мільйонника «У трусах» Анастасією Забелою, яка нещодавно презентувала свою нову книжку «Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків...». Обговорили проблеми, які стоять на заваді сексуальної освіти підлітків, а також ключові моменти, які допоможуть виправити ситуацію.
Підлітковий вік – вже запізно
На думку багатьох експертів у сфері статевого виховання, починати статеве виховання необхідно з 3-5 років. На перших етапах це розмови про гігієну, безпеку (правила трусиків), назви геніталій. У віці 5-10 років важливо поговорити про менструації та полюції, про статеві відмінності. Вже з 8-10 років батьки можуть поступово переходити до теми сексу, сексуальності та її проявів.
Сексуальна освіта має виглядати як поступове нашарування важливої інформації протягом життя дитини. Втім, доволі часто діти не отримують цієї інформації від батьків і змушені шукати її в інших джерелах, які не завжди є коректними.
За словами Анастасії, переважна більшість дорослих виросли в родинах, де сексуальної освіти не було зовсім або ж вона обмежувалася завуальованими настановами ("Дивіться, не наробіть дурниць!") чи залякуваннями в стилі "Завагітнієш - вижену з дому!".
«До того ж тема сексу і всього, що з ним пов'язано, тривалий час табуювалася в суспільстві, обростаючи міфами та упередженнями. Тож цілком очікувано й нормально, що зараз, попри те, що пелена з теми сексу поступово спадає, батькам буває складно говорити з підлітками про це», - зазначає експертка.
Анастасія Забела наголошує, що сексуальна освіта – це не тільки розмови про секс і звідки беруться діти. Вона включає інформацію про безпеку, особисті кордони, фізіологію та анатомію, дорослішання, зміни в тілі, гігієну тощо. Тому деякі теми, наприклад, як називати статеві органи і як правильно їх мити, актуальні вже для дітей раннього дошкільного віку.
Розмови про секс з підлітком
Photo: Freepik
Більшість фахівців погоджуються з думкою, що краще розпочати розмови про секс пізно, ніж взагалі не мати їх. Однак, важливо мати екологічні та коректні розмови, оскільки підліткам й так буває некомфортно говорити з дорослими про секс.
«До найпоширеніших помилок, які роблять батьки в спілкуванні з підлітками на теми, що дотичні до сексу чи сексуальної освіти загалом, можна віднести залякування та транслювання власних упереджень. Наприклад, вислови в стилі «Будеш мастурбувати – піпірка відпаде!», «Зробиш аборт і більше дітей не буде», «Секс – це брудно й огидно». Зазвичай батьки при цьому хочуть убезпечити дитину, бажають їй лише кращого, однак не рідко це призводить до погіршення рівня довіри в батьківсько-дитячих стосунках», - пояснює психологиня.
Найважливішим меседжем від батьків до підлітків, на думку Анастасії, має стати вислів «З тобою все окей».
«Пубертат – це час, коли тіло швидко й інтенсивно змінюється. Підлітки стають вкрай критичними щодо своєї зовнішності та своїх особистих якостей і не рідко порівнюють себе з однолітками чи знаменитостями. У світі соцемереж, де люди намагаються транслювати «кращу версію себе», легко засумніватися в тому, що ти нічим не гірший, а в чомусь можеш бути навіть кращим», - зазначає блогерка.
Читайте також: Добірка книг про статеве виховання
Хто, якщо не батьки?
Анастасія Забела. Фото з відкритих джерел
Звичайно, бувають ситуації, коли з якихось причин батьки не можуть обговорити з дітьми теми сексу. Дитина може не йти на розмову, батьків немає поруч або батькам вкрай важко про це говорити та підібрати потрібні слова. У таких випадках варто запропонувати дитині ресурси, з яких вона могла б взяти перевірену та екологічну інформацію. Це книжки, фільми, освітні відео або зустрічі з експертами.
«Якщо для батьків з якихось причин видається неможливою розмова на актуальні в цьому віці для дитини теми, то тематичні блоги чи література завжди краще, ніж повна відсутність інформації. До того ж варто розуміти, що батьки не можуть бути експертами в усьому і коли, до прикладу, підлітка цікавить вузькопрофільне питання, на яке батьки не можуть дати вичерпну відповідь, то цілком раціонально запропонувати пошукати інформацію в книгах, статтях чи блогах», - наголошує Анастасія.
Вона додає, що при цьому важливо аби між батьками та дітьми зберігалися довірливі стосунки, за яких дитина за потреби може звернутися з будь-яким питанням саме до батьків чи людей, що їх заміняють.
В книжці Анастасії Забели «Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків...» підіймаються теми дорослішання, особливостей тіла, здоров’я, першого сексу, контрацепції та спілкування в інтернеті. Дуже влучна добірка відповідей на питання, які дійсно турбують сучасних підлітків.
Крім того, ви можете завітати на безкоштовний освітній захід «Sex Education» з Анастасією Забелою, який відбудеться у Києві 1 лютого.
Під час лекції блогерка підійматиме такі питання, як згода на секс та особисті кордони. Під час лекції можна буде поставити Анастасії питання.
Де і коли?
- 1 лютого 2025 року, 17:00
- Київ, Сенс на Хрещатику, 34
Вхід вільний, але потрібна реєстрація.